Artyści

Przejdź do litery nazwiska

B C D F G H I J K L M N O P R Ś T U W Z

BABICZ-BEREŹNICKA NATALIA

Natalia Babicz - Bereźnicka - dyplom uzyskała w 1970 r. z malarstwa w pracowni prof. J. Żuławskiego oraz specjalizacja z tkaniny u prof. J. Wnukowej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od roku 1975 artystka wystawia swe prace w kraju i zagranicą m.in. I Międzynarodowe Triennale Tkaniny Unikatowej w Łódź; Wystawa Tkaniny Młodych we Francji; Tkanina Polska w Glasgow, Anglia Wystawy zbiorowe w Niemczech; III i IV Biennale Sztuki Gdańskiej w których otrzymała nagrody; Wystawa Poplenerowa w Pile Biennale Tkaniny Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku - Oliwie, 2008 r. Wystawa indywidualna Impresje z podróży” w Muzeum w Lęborku, 2010 r. Prace artystki znajdują się w zbiorach Galerii B.W. A. ( obecnie P.G.S. ) w Sopocie i w prywatnych zbiorach w Norwegii, Niemczech, U.S.A. i we Francji.

BAĆ KAZIMIERZ

Urodzony w 1957 roku w Boguchwale. Studia na Wydziale Projektowania Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1983 roku. Brał udział w kilku wystawach środowiska plastycznego Rzeszowa, zorganizował kilka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe i architekturę wnętrz. Mieszka i tworzy w Boguchwale.

 

Bać Kazimierz, Roztopy, olej, 70 x 50, 1999 r.

BACHÓRZ JÓZEF

Urodzony w 1946 r. w Rogożnicy. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1973 roku. Członek ZPAP od 1973 r. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, plenerach w kraju i za granicą. Od 1986 roku zajmuje się samodzielną pracą twórczą. Mieszka i tworzy w Rzeszowie.

 

Bachórz Józef , Skrzydła nocy, olej,

70 x 90

BAJEK ZBIGNIEW

Prof. Zbigniew Bajek urodzony w 1958 r. Studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej ASP.

Dyplom z wyróżnieniem w 1984 r. w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1983 r. zatrudniony na Wydz. Malarstwa macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku profesora ASP. Prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, grafiką użytkową, działaniami o charakterze para-teatralnym w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Współpracował z Teatrem Drugie Studio Wrocławskie, z Teatrem Witkacego z Zakopanego projektując scenografie, kostiumy, druki towarzyszące przedstawieniom.

Jest autorem lub współautorem wystaw tematycznych i monograficznych. Projektował plakaty, znaki graficzne, wydawnictwa albumowe. Przygotowywał wizualizacje firm.

Zorganizował ok. 40 wystaw indywidualnych /m.in. w Paryżu, Brukseli, Berlinie, Koloni, Frankfurcie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Szczecinie, Przemyślu

i brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Prace w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.
Prof. Zbigniew Bajek współpracował też z galeria „Format” będąc kuratorem szeregu wystaw tematycznych. 

BALAWENDER - HÜBSCH MAŁGORZATA

Urodzona w 1953 roku w Przemyślu.

Studia na Wydziale Projektowania Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1982 roku. Brała udział w wystawach organizowanych przez BWA Rzeszów w latach 1985 - 1988.

Otrzymała nagrodę za debiut w 1986r.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką wydawniczą.

 

Balawender - Hűbsch Małgorzata, Dziadek Józek,

rys. ołówek, 100 x 70

BALICKI JACEK

Malarz. Urodzony w 1961 roku w Rzeszowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. W. Kuntza w 1994 roku. Udział w wystawach okręgowych i ogólnopolskich między innymi: III Triennale Plastyki "Sacrum" Częstochowa `97, "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku" 1995 - 1997 BWA Rzeszów, w 1996 roku otrzymał I Nagrodę w dziale malarstwa. Jest asystentem w Instytucie Wychowania Plastycznego w WSP w Rzeszowie.

 

Balicki Jacek, Poniedziałek, akryl,

90 x 100

BARTUŚ BOGUSŁAW

Urodził się w 1963 r. w Przeworsku. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni prof. M. Hermana w 1989 roku. Brał udział w wystawach "Grupy Przykopa", zorganizował wystawę indywidualną w 1997r.- BWA Rzeszów. Otrzymał nagrody na I i II "Salonie Plastyki Przeworskiej" 1996 - 1997, oraz I Nagrodę w dziale malarstwa na wystawie "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 1998"- BWA Rzeszów. Mieszka i pracuje w Sieniawie koło Przeworska.

 

Bartuś Bogusław, z cyklu Przydrożne kapliczki, papier, tech. własna, 49 x 33

BEKSIŃSKI ZDZISŁAW

1929 - 2005 Urodził się w Sanoku. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom w 1952r. Do roku 1955 pracował w zawodzie architekta oraz uprawiał malarstwo i rysunek. Od 1958 roku wystawia swoje prace. W 1964 organizuje dużą wystawę indywidualną w Starej Pomarańczarni w Warszawie, pokazując "obrazy - reliefy". W latach 1967 - 70 eksponował swoje prace na wystawach m.in. w MPiK Warszawa, "Arsenał" Poznań, Galeria ZPAP i PSP Katowice, BWA Rzeszów ( wystawa rysunku). W latach 70 - tych brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz zaczął organizować indywidualne wystawy za granicą: Kolonia (Niemcy), Florencja, Modena (Włochy). W latach 1985,86,87 prezentował wystawę malarstwa i rysunku pn."Hommage a Beksiński" w Galerii Valmay w Paryżu. W 1987 roku wystawiał swoje malarstwo w Galerii A.B. Wahl w Warszawie. Jego obrazy, rysunki i rzeźby znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Zamordowany 21 lutego 2005 roku, pochowany w Sanoku.

 

Beksiński Zdzisław, „XXX”, olej, płyta, 112 x 98 1997 r.

BIAŁOGŁOWICZ STANISŁAW

Malarz, pedagog. Urodził się w 1947 r. w Łękach Dukielskich. Studia artystyczne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granica. Brał udział w około 80 wystawach zbiorowych : środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Między innymi : "Pracownia" - BWA Kraków, Poznań, Zachęta- Warszawa, Ogólnopolski Salon Zimowy Plastyki - BWA Radom, Ogólnopolski Konkurs im J. Spychalskiego - Poznań, Bielska Jesień, Jesienne Konfrontacje - Rzeszów, Międzynarodowe Triennale - Majdanek, Powroty - BWA Krosno, Sztuka Polska lat 60 i 70 - Galeria Opole, "Natura Natury"- BWA Lublin, "Wobec Wartości"- Katowice, "Sacrum" - Częstochowa, "Srebrny Czworokąt" - Przemyśl, "Sacrum" - BWA Gorzów. Uczestniczył w 1996r. w Międzynarodowym Sympozjum w Dżukiji na Litwie. Prezentował swoje prace za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. 1984r. - I Nagroda "Jesienne Konfrontacje", 1985, 1987, 1993 - "Salon Jesienny" - Opole. W 1995r. otrzymał stypendium twórcze - Ostbewern - Niemcy. Członek ZPAP, uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo monumentalne, rysunek i rzeźbę. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.

 

Białogłowicz Stanisław, Obraz błękitny, olej, płótno, 120 x 140, 1998 r.

BIERNAT BOGDAN

Rzeźbiarz. Urodził się w 1953 roku w Rymanowie. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1977 roku. Zorganizował sześć wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju między innymi w Lesku, Rzeszowie, Warszawie, Krakowie, Sopocie oraz za granicą Koszyce - Słowacja. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień. Mieszka i tworzy w Krośnie.

 

Biernat Bogdan, Luzak, drewno patynowane, metal wys. 72 , 1998 r.

BIERNAT JERZY RYSZARD

Grafik. Urodzony w 1942 roku w Rzeszowie. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1968 roku. Zorganizował ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad dwustu pięćdziesięciu wystawach okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych oraz prezentacjach polskiej sztuki za granicą. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, grafiki, rysunku i plakatu - w tym Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w ogólnopolskim konkursie im. Artystów Plastyków F. Bartoszka i Z. Bobowskiego ( 1968r.), Nagroda Twórcza Miasta Rzeszowa za wybitne osiągnięcia w plastyce ( 1987r.). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach w kraju i za granicą. Członek ZPAP, uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę warsztatową, malarstwo architektoniczne. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.

 

Biernat Jerzy, Gdy Cię spotkałem pierwszy raz mokre pachniały kasztany , akryl, płótno, 81 x 100, 1976 r.

BRZUZAN KRZYSZTOF

Rzeźbiarz. Urodzony w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 roku. Podczas studiów dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w nauce. Bierze czynny udział w wystawach środowiska rzeszowskiego i wystawach ogólnopolskich. W dorobku posiada kilka wystaw indywidualnych. Uprawia również rzeźbę pomnikową i sakralną. Wielokrotny laureat cyklicznej wystawy "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku". Od 1980r. nauczyciel w PLSP w Rzeszowie.

 

Brzuzan Krzysztof, Maski, brąz, stal, wys. 35,

BUJAK HUBERT

Bujak Hubert urodzonY w 1980 roku we Włoszczowej. Absolwenta wrocławskiej ASP im. E. Gepperta. Dyplom uzyskał w 2010 roku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Artysta zorganizował kilka wystaw indywidualnych: Wystawa podyplomowa –BWA Awangarda Wrocław, „Samotność długodystansowca - Muzeum Współczesne we Wrocławiu, „Człowiek, Roślina, Zwierzę” – BWA Kielce ostatnio w 2014 r. „Wota” w Galerii Neon, Centrum Innowacyjności, ASP Wrocław. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych we Wrocławiu, Gdański, Piotrkowie Trybunalskim, Orońsku, Warszawie, Poznaniu oraz zagranica w Portugalii. Był stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia (2009/2010), oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2007 i 2009.

BURY BARBARA

Urodzona w Wołczynie woj. opolskie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom w 1976 roku. Uprawnienia artysty malarza uzyskała zdając egzamin konkursowy MKiSz

w 1983 roku. W latach 1976 - 1979 pracowała w Teatrze im. W. Siemaszkowej jako asystent scenografa wykonując również samodzielne scenografie. Zorganizowała dziewięć wystaw indywidualnych oraz brała czynny udział w wystawach zbiorowych środowiska rzeszowskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Mieszka w Krakowie.

 

Bury Barbara, Portret dziewczyny, olej, płótno, 64 x 56, 1998r.