Artyści

Przejdź do litery nazwiska

B C D F G H I J K L M N O P R Ś T U W Z

DAWIDIUK MAŁGORZATA

Małgorzata Dawidiuk – urodzona w 1967 roku w Wisznicach na Podlasiu. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Nałęczowie. Następnie ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. I.E. Repina w Petersburgu na Wydziale Malarstwa i Konserwacji – specjalizacja ikona. Jest twórcą wielu realizacji sakralnych – ikon, ikonostasów, polichromii m. in. w Chołowicach k. Krasiczyna, Koszalinie, Krynicy, Olsztynie, Zamienicach k. Legnicy, Niagou (Słowacja). Współautorka realizacji ściennych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Jej ikony znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, Niemczech, Rosji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie. Obecnie prowadzi pracownię konserwatorsko – artystyczną „IKON” w Przemyślu. Jej ikony są rozpoznawalne poprzez oryginalny współczesny wyraz, jaki im autorka nadaje. Na wystawie prezentuje obrazy z cykli “Ikona – Cień” i “Emaus”.

DUDEK KACPER

Kacper Dudek urodzony w 1971 r. w Krakowie. Absolwent rzeszowskiego PLSP. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1996 r. w pracowni prof. Z. Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i ilustracją. Współpracuje z wydawnictwami Bajka, Czarna Owca, magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Twórca wielu kolekcji dla Endo.  Laureat stypendium im. prof. Hanny Rudzkiej-Cybis oraz nagrody Fundacji im. Eugeniusza Gepperta. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

DUDEK RYSZARD

Urodzony w 1947 r.

 

Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych

w Krakowie na Wydziale Malarstwa

u prof. Czesława Rzepińskiego.

 

DUSZA BOLESŁAW

1930 - 1979 Urodził się w Gorlicach w 1930 roku. Studia artystyczne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Fedkowicza w 1957 roku. Od 1958r. był członkiem nadzwyczajnym ZPAP, zwyczajnym od 1965 r. Należał do "Grupy XIV", brał czynny udział we wszystkich wystawach Grupy i wystawach rzeszowskiego ZPAP. Ma w swoim dorobku wiele wystaw i po-kazów polskiej sztuki w kraju i za granicą. Pozostawił po sobie realizacje malarskie i dekoracje architektoniczne w Tarnobrzegu, Rzeszowie, Mielcu, Sarzynie, Iwoniczu Zdroju, a także w obiektach zabytkowych w Łańcucie, Łękach Górnych, Albigowej. Uprawiał malarstwo sztalugowe i architektoniczne. Zmarł w 1979 roku w Rzeszowie. Spoczywa na cmentarzu w Gorlicach.

 

Dusza Bolesław, Pejzaż I, olej, płótno, 90 x 100, 1973

DZIĘDZIELEWICZ JADWIGA

1900 - 1979 Urodziła się w 1900 roku w Żółkwi. Studia u S. Batowskiego we Lwowie w latach 1929 - 33 oraz w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki , Henryka Gottlieba i Czesława Rzepińskiego w Krakowie. W 1937 roku została przyjęta do Związku Zawodowego Artystów Plastyków we Lwowie. Od 1944 roku do rzeszowskiego Związku Artystów Plastyków a od 1955 była członkiem ZPAP. Brała udział w wystawach okresu międzywojennego we Lwowie oraz wszystkich wystawach powojennych środowiska rzeszowskiego. W 1964 roku zorganizowała wystawę indywidualną w Rzeszowie. Uprawiała malarstwo. Zmarła w Rzeszowie w 1979 roku.

 

Dziędzielewicz Jadwiga, Autoportret, olej, płótno, 75 x 58, 1968, /zbiory BWA Rzeszów/

DŻOCHOWSKI WIKTOR

Urodził się w 1944 roku w Delatynie. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1973 roku. Członek ZPAP. Pracuje w zakresie malarstwa i rzeźby. Brał udział w wielu wystawach środowiskowych i poplenerowych. Ma w dorobku realizacje z zakresu polichromii, rzeźby sakralnej i malarstwa. Mieszka w Przemyślu.

 

Dżochowski Wiktor, bez tytułu, olej, płótno, 100 x 81, 1982 r.