Artyści

Przejdź do litery nazwiska

B C D F G H I J K L M N O P R Ś T U W Z

CEBULA HENRYK

Urodził się w 1953 roku w Sieniawie. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Bandury. Uprawia głównie rysunek satyryczny . Zorganizował 45 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest wielokrotnym laureatem nagród w ogólnopolskich

i międzynarodowych konkursach. Publikował swoje rysunki w ponad 30 wydawnictwach. Jest współzałożycielem Salonu Przeworskiego i PUB - Galerii w Jarosławiu. Obecnie jest nauczycielem w PLSP Jarosław. Członek Polskiego Związku Karykatury, od 1999 r. wiceprezes tego Związku.

W 1998 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Mieszka w Przeworsku.

 

Cebula Henryk, z cyklu Kobiety - Zawsze jesteśmy , tusz, papier, 1998 r.

CEPIŃSKI JERZY

Malarz. Urodzony w 1957r. w Przemyślu. Studia Artystyczne w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 1989 roku. Ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uprawia malarstwo i rysunek.

Mieszka i pracuje w Przemyślu.

 

Cepiński Jerzy, W- 14, rys. tusz, 86 x 61, 1995 r.

CICHORZEWSKA - DRABIK MARIA

1931 - 1991. Konserwator, malarz. Urodzona w 1931 roku w Lublinie. Studia na Wydziale Konserwacji i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. J. Dutkiewicza w 1957 roku. W latach 1962 -1991 r. organizowała i kierowała Pracownią Konserwatorską w Muzeum - Zamek w Łańcucie. Miała w dorobku znaczące odkrycia konserwatorskie w klasztorach O.O. Bernardynów w Przeworsku i Leżajsku. Uprawiała własną twórczość malarską , którą prezentowała na licznych wystawach indywidualnych.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych środowiska rzeszowskiego. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 1991 roku w Rzeszowie.

 

Cichorzewska - Drabik Maria, Pejzaż z drzewami, olej, płótno, 65 x 75, 1988

CICHOWSKA GABRIELA

Gabriela Cichowska urodzona w Rzeszowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w 2011 r. w Pracowni Technik Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Studiowała rysunek w pracowni prof. Włodzimierza Kotkowskiego oraz malarstwo w pracowni prof. Stanisława Tabisza. Osiąga sukcesy za granicą i w kraju w grafice artystycznej, malarstwie, rysunku oraz ilustracji książkowej. Uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich, wystawach i konkursach. Jest laureatką kilkunastu grand prix, nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Opera Prima Bolonia – Włochy. I nagroda za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii – Włochy. BOLOGNA CHILDREN’S BOOK FAIR. I Nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha. Wyróżnienie w Biennale Internacional Ilustrarte Barreiro – Portugalia. Udział w wystawie „Und die Tiere kamen zu zweit” – Józef Wilkoń i dzisiejsi ilustratorzy polscy – Międzynarodowa Biblioteka Młodzieży – Monachium.

CICHOWSKA-SZMULKIEWICZ KINGA

Kinga Cichowska-Szmulkiewicz urodziła się w 1982 roku w Rzeszowie. W 2002 r. ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W 2009 r. obroniła egzamin dyplomowy na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, nagrodzony Medalem Rektora ASP. Uprawia grafikę, malarstwo i rysunek. Brała udział w licznych wystawach, zdobywałam nagrody i wyróżnienia w konkursach.

CIESZYŃSKI ANDRZEJ

Urodził się w 1962 roku w Przemyślu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni doc. M. Hermana w 1986 roku. Zorganizował sześć wystaw indywidualnych na terenie Lublina, Chełma i Przemyśla. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród w dziedzinie rysunku i malarstwa m.in. Nagroda Główna Wojewody Przemyskiego - 1996r, Nagroda Prezydenta Miasta Przemyśla - 1998r. Był stypendystą Prezydenta Miasta Przemyśla i Wojewody Przemyskiego w latach 1997

i 1999r. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

 

Cieszyński Andrzej, Draperia, olej, płótno, 120 x 90, 1998 r.

CISOWSKA EWA

Urodziła się w 1952 roku w Krośnie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Projektowania Plastycznego.Dyplom w 1976 roku. Do 1993 r. pracowała w placówkach administracji państwowej i placówkach kultury. Od 1993 wykonuje zawód architekta wnętrz. Ważniejsze realizacje to banki w Krośnie, Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku i Dukli oraz obiekty użyteczności publicznej na terenie woj. podkarpackiego. Uprawia malarstwo i rysunek. Miała cztery wystawy indywidualne. Była wyróżniana za realizacje z zakresu architektury wnętrz

i scenografii. Została odznaczona: Brązowym Krzyżem Zasługi, "Zasłużony Bieszczadom", "Zasłużony Działacz Kultury". Członek ZPAP. Mieszka i pracuje w Krośnie.

 

Cisowska Ewa, Park I, akwarela, 35 x 50, 1995 r.

CYBULA DANIEL

Urodzony w Skierniewicach w 1978 r. Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Dyplom w 2004 r. w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego i w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Członek ZPAP Okręgu Łódzkiego. Przez kilka lat był związany ze studiem „Se-ma-for”. Autor prac malarskich do „Świtezi” Kamila Polaka oraz nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton. Od 2009 pracuje w łódzkiej Akademii. W 2018 roku otrzymał stopień doktora sztuki. Swoją twórczość́ malarską prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, a także poza granicami: w Niemczech (Rostock - 2005, Wuppertal – 2006, Stuttgart, Berlin – 2011), na Ukrainie (Lwów, Kijów – 2010/11) oraz w Hiszpanii (Blanca, Huercal-Overa - 2005, Palma de Mallorca - 2019). W 2007 i 2016 roku otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” w Łodzi.

CYWICKI JANUSZ

Grafik. Urodzony w 1949 roku w Przemyślu. W latach 1972 - 76 studiował grafikę na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie realizował własny program. Dyplom w 1976 roku w Pracowni Litografii prof. Lucjana Mianowskiego i w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Antoniego Zydronia. Ma w dorobku 40 wystaw i pokazów indywidualnych w Polsce, Belgii, Rosji i Słowacji. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych na terenie Polski, Europy, Azji i Ameryki. W latach 1984 - 85 był stypendystą Rządu Królestwa Belgii w Nationaal Hoger Instituut en Koninklijke Academie voor Schone Kunsten w Antwerpii. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Przemyśla i Wojewody Przemyskiego. Visiting Professor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 1997 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Jest laureatem wielu wystaw i konkursów m.in. Nagrody Sztuki miasta Bautzen w Niemczech - 1998 r., Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków `97. Otrzymał w sumie 30 nagród indywidualnych w konkursach środowiskowych w Przemyślu i Rzeszowie. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. w Muzeum w Szczecinie, Przemyślu, Nowym Sączu, Przeworsku, Lubaczowie oraz w BWA Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnów, Sandomierz i Kielce. Za granicą w Bonnefanten Museum w Maastrich, Frans Masereel Centrum, Ministerstwo Kultury Królestwa Belgii, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Muzeum Grafiki - Narodowe Centrum Kultury w Giza, Centrum Grafiki w Lublanie, Kanagawa Prefectural Gallery, Yokohama, Galeria Portretu w Tuzla oraz w galeriach słowackich i węgierskich. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek oraz inne media. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

 

Cywicki Janusz, Spokojnie, 3W obiekt graficzny, tech. własna, karton, tektura, 70 x 100 x 2, 1998 r.

CZAJKOWSKA - MAGDZIAK ALICJA URSZULA

Urodziła się w 1959 roku w Zamościu. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych

w Krakowie. Dyplom w 1988 roku. z grafiki warsztatowej w pracowni litografii oraz grafiki projektowej w pracowni projektowania graficznego. W dorobku cztery wystawy indywidualne

i udział w kilkunastu wystawach i przeglądach w kraju i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W 1996 r. otrzymała nagrodę za rysunek w wystawie "Przedwiośnie"- Kielce. Prace

w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Finlandii, Belgii i Austrii. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę reklamową. Mieszka w Stalowej Woli.

 

Czajkowska - Magdziak Alicja, Taniec Agaty, olej, 50 x 40, 1986

CZERNECKA - MIKRUT ALICJA

Urodziła się w 1957 roku w Przemyślu. Studia na Wydziale Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zorganizowała jedną wystawę indywidualną oraz brała udział w wystawach środowiska przemyskiego i rzeszowskiego. Uprawia malarstwo i rysunek. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

 

Czarnecka - Mikrut Alicja, Krawędź życia, olej, płótno, 66 x 83, 1994 r.

CZERNIAWSKI JÓZEF

Józef Czerniawski urodzony jest w 1954 w Myśliborzu, studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał (1977) w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest współzałożycielem grupy artystycznej „COX”. Jest także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat” z siedzibą w Sopocie. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych. Obrazy znajdują się w wielu kolekcjach państwowych w Polsce, oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za twórczość w zakresie malarstwa i tkaniny otrzymał wiele nagród i wyróżnień. 1977 wyróżnienie za dyplom Zachęta, Warszawa, 1986 – nagroda Prezydenta Sopotu, „Papier ‘86”, Galeria 85, Gdańsk, 2000 – II nagroda, Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, BWA Szczecin, 2007 – wyróżnienie II Triennale Współczesnej Tkaniny Gdańskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej, Gdańsk.

CZERWIAK KRZYSZTOF

Rzeźbiarz. Urodził się w 1961 roku w Stalowej Woli. W 1981 r. ukończył PLSP w Jarosławiu. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego w 1986 roku. Brał udział w wystawach zbiorowych w Kielcach - "Przedwiośnie", Rzeszowie, Sandomierzu, Stalowej Woli i Przemyślu. Otrzymał wyróżnienie za projekt pomnika Wł. Sikorskiego w Rzeszowie. Posiada w swoim dorobku realizacje pomników: w Tarnobrzegu -"Obelisk 400- lecia Tarnobrzega", Pomnik Żołnierzom Września 1939 w Rozwadowie. Był uczestnikiem wielu plenerów i wystaw poplenerowych. Uprawia rzeźbę, rysunek i malarstwo. Mieszka i pracuje w Stalowej Woli.

 

Czerwiak Krzysztof, Motyle, rys. tech. mieszana, 100 x 70, 1999

CZEŚNIK HENRYK

Henryk Cześnik urodzony 12.04.1951 w Sopocie. Studia rozpoczął w PWSSP w Gdańsku w 1972. r. kończąc je dyplomem 1977 w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Zatrudniony na macierzystej uczelni od 1979 r. na podstawie mianowania.

 

W 1991 r. uzyskał kwalifikacje II stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej malarstwo. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP. Od 2003 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Wypromował kilkunastu magistrów sztuki, jednego doktora sztuki, jest autorem kilkunastu recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Uprawia malarstwo, rysunek, scenografię, zajmuje się aranżacją wystaw, a także gra w filmach.

 

Jest autorem kilkunastu esejów do katalogów twórczości artystycznej m.in. Jerzego Skolimowskiego. Był Przewodniczącym Jury XVIII Festiwalu Malarstwa Polskiego w Szczecinie (2000), członkiem Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych (2007-2010). Brał udział jako aktor w polskich filmach fabularnych: „Sztos” (1997), „Chłopaki nie płaczą” (2000), „Sztos 2” (2011). Do 2011 roku miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w znaczących galeriach, muzeach i innych instytucjach wystawienniczych w kraju i za granicą.

 

Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą

CZYŻ ZYGMUNT

1940 - 2003 Urodził w Zachoiniu. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego w 1964 roku. Ma w swoim dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 50 ogólnopolskich wystawach malarstwa i grafiki, 60 wystawach międzynarodowych oraz wystawach sztuki polskiej za granicą m.in. III Międzynarodowe Biennale Grafiki w Bradford - 1972, Międzynarodowa Wystawa Grafiki w Rizal - 1972, "Sport w Sztukach Pięknych" Madryt i Barcelona - 1974, XYLON 8-1979, 9-1984, 11-1990, IV,V,XI,XII Międzynarodowe Biennale Grafiki - Kraków, III,V Międzynarodowa Wystawa Sztuki Miniaturowej - Toronto, III Międzynarodowe Triennale Grafiki - Fredrikstad -1989, Międzynarodowa Aukcja Grafiki - Yokohama -1992 , V Biennale Grafiki - Wakayama -1993 , I Międzynarodowa Wystawa Grafiki - Maastricht. Otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień m.in. Srebrny Medal i III Nagroda na "Jesiennych Konfrontacjach" - Rzeszów , Nagroda Ministra Kultury i Sztuki - Ogólnopolska Wystawa Grafiki -Poznań, IV Nagroda na wystawie "Mikołaj Kopernik i jego myśl", Nagroda PR i TV "Wawrzyn 92", Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Biograficznego "Za wybitne zasługi dla sztuki", Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa. Członek ZPAP, XYLON, Ławy Doradczej Międzynarodowej Sekcji Amerykańskiego Instytutu Biograficznego ABI - USA. Prace w zbiorach m.in. Mitland City Gallery , Instytut Polsko - Kanadyjski- Montreal, Muzeum Malmö, Galerie Blaue, Rizal, w zbiorach miejskich w Vreden, Berlinie, Winterhur, Warszawie, Szczecinie , Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. Kanadzie, Francji, Japonii, Włoszech, USA, Brazylii i Szwajcarii. Zmarł w Rzeszowie w Rzeszowie. Spoczywa na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie

 

Czyż Zygmunt, Pomiędzy światłem a granicą cienia XX, linoryt barwny, 79 x 48,5, 1987