11.10.2012-04.11.2012 Wystawa Twórczości Artystów z Rzeszowa i Podkarpacia "Termopile 2012"

„Rzeszów – Termopile”

Wystawa Twórczości Artystów z Rzeszowa i Podkarpacia – Termopile 2012”.

 

Wystawa rzeszowskich i podkarpackich artystów jest przygotowaną specjalnie na okazję Festiwalu Kultury „Termopile 2012” odbywającego się w Grecji we wrześniu 2012 roku ekspozycją, która na polu kulturalnym, artystycznym łączy oba nasze narody. Sposobność do tego daje zawiązane w 2005 roku partnerstwo dwóch miast: greckiej Lamii i polskiego Rzeszowa. Termopile przygotowały się wyjątkowo do obchodzonego jubileuszu 2500 lat od sławnej bitwy. Co prawda bitwa pod Termopilami z roku 480 p.n.e. zakończyła się dla Greków klęską militarną, ale ogromnie zwiększyła ich morale. Starcie to miało duży wpływ na losy dalszej wojny grecko-perskiej. Armia Kserksesa została bowiem zatrzymana na 3 dni, co dało czas na wycofanie się i tym samym ocalenie greckiej floty, która jesienią tegoż roku bitwą pod Salaminą zdecydowała o ponownym wyparciu najeźdźców z Attyki. Wybudowano na tę okazję nowocześnie wyposażone Muzeum Historii Termopil, gdzie była prezentowana ta właśnie wystawa. Obok wielu środowisk, środowiskom profesjonalnych artystów plastyków naszych miast udaje się łączyć na gruncie ich działań.

 

Obecna wystawa jest kolejnym przedsięwzięciem, które rozwija naszą współpracę i dodaje chęci do wymiany artystycznych, estetycznych i osobistych doświadczeń. To nie pierwszy raz jesteśmy gośćmi w Grecji a i nasi greccy koledzy odwiedzali Polskę, Rzeszów i jego okolice. Tym bardziej jesteśmy zaszczyceni zaproszeniem rzeszowskiej i podkarpackiej reprezentacji środowiska plastycznego do udziału w tak znaczącym i ważnym dla Greków wydarzeniu jakim jest Festiwal Kultury „Termopile 2012”. Wybrana grupa artystów jest reprezentacją środowiska naszego regionu. To artyści mieszkający i aktywnie działający zarówno twórczo, zawodowo lub społecznie. Przedstawiają oni prace z wielorakiego zakresu tematów, stylów i technik, które odzwierciedlają obecne trendy polskiej sztuki współczesnej. Mam nadzieję, że ta wystawa w godny sposób wpisze się w to kulturalne wydarzenie i będzie potwierdzeniem pragnienia z naszej strony kontynuowania naszego partnerstwa, przyjaźni i artystycznej współpracy.

 

Prezentacja tej wystawy w rzeszowskim BWA jest jej powtórzeniem w naszym mieście. Komisarz wystawy artysta malarz Ryszard Dudek – dyrektor BWA zgromadził do wystawy 60 prac z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku 29 artystów. Miejmy nadzieję, że zostanie ona równie entuzjastycznie i przychylnie przyjęta wśród naszych miłośników sztuki i odbiorców artystycznych propozycji BWA jak to miało miejsce w Grecji.

Script logo   StudioStrona.pl