07.09.2017 - 01.10.2017 - Jubileusz 40 lecia pracy twórczej Leszka Kuchniaka

Wystawa malarstwo, rzeźba, rysunki.

 

LESZEK KUCHNIAK jest rzeszowianinem urodzonym w Żarach koło Żagania. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Jarosławiu.
Studiował na wydziale rzeźby krakowskiej ASP w pracowni prof. J. Bandury. Następnie ukończył Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. L. Majewskiego.

 

Uprawia rzeźbę (kameralną, plenerową), malarstwo, rysunek (również satyryczny). Autor realizacji scenograficznych w Rzeszowie i Tarnowie m.in.: „Kolędziołki” w reż. H. Rozena w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, „Opowieści rzeszowskie” w Teatrze Maska w Rzeszowie. Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji m.in.: okładka książki ”Brzytwy kata Salingera”J. Fąfary; plakatów imprez kulturalnych jak „Święto Paniagi” w Rzeszowie.

 

Dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i zorganizował ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą m.in. w Limburgu (Holandia 1990), Boca Raton i New Yersey (USA 1995), w Brukseli (2009), Lamii (Grecja 2010), Art galery- New York (2016), BWA Rzeszów, BWA Tarnów, BWA Kraków, Galeria Główna u Attavantich Jarosław 2015, Muzeum Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej 2016. Uczestnik plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.

 

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień – ważniejsze z nich to: nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa, wielokrotny laureat nagrody dyrektora ZSP w Rzeszowie, kilkakrotny laureat nagrody dyrektora BWA Rzeszów, laureat wielu konkursów branżowych np. Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku w BWA w Rzeszowie.

Człowiek Roku 1995 według American Biographical Institute Inc. Odznaczony honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 r. oraz Brązowym Medalem Gloria Artis w 2015r.

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w galeriach i centrach sztuki w kraju i zagranicą.

Script logo   StudioStrona.pl