01.07.2021 - 01.08.2021 Chorwacja po chorwacku i po polsku

 • Barbara Bokota - Tomala

  Barbara Bokota - Tomala

 • Robert Budor

  Robert Budor

 • Jerzy Tomala

  Jerzy Tomala

 • Ivan Branko Imrović

  Ivan Branko Imrović

 • Zeljko Lapuh

  Zeljko Lapuh

Na wystawie prezentowane są prace artystów chorwackich i polskich wykonane w czasie letnich plenerów na wyspie Hvar. Wszyscy inspirowali się pejzażem Dalmacji, który w sposób szczególny rozbudza wyobraźnię, motywuje do oryginalnych poszukiwań i rozwiązań formalnych.

Chorwaci nie po raz pierwszy oczywiście malują i rysują krajobrazy Dalmacji. Znają je ,,od zawsze", dlatego tez nie mają potrzeby pokazywania ich w sposób konwencjonalny. Dla nich powierzchowne piękno zachwycające turystów fotografujących zachody słońca i każdy zakątek nadmorskich miasteczek nie jest istotną wartością tej ziemi. Artyści chorwaccy widzą więcej
i wi
ęcej odczuwają. Widzą np. dramat niedawnej wojny domowej, w której stracili najbliższych
i której
ślady widać jeszcze w wielu miejscach; widzą okrucieństwo i bezsens tej wojny. Dla nich ten pejzaż ma inny wymiar: jest przepełniony przeszywającym krzykiem ofiar i cierpieniem najbliższych.

Dlatego pejzaże chorwackich artystów ukazują surowe piękno wybrzeży Adriatyku: szorstkie jak pumeks kamieniste plaże z szarym między kamieniami piaskiem (lmrović), rozdygotane, jakby od huku armat fale morskiej wody (Budor) i zdeformowane okrutnym cierpieniem sylwety ludzkie (Lapuh). Twórcy ci odwołują się do naszej empatii prosząc nie o litość i współczucie, lecz
o zrozumienie (i wybaczenie). To nie jest łatwa w odbiorze sztuka, podobnie jak niełatwa do zrozumienia jest ich historia - ta dawna i najnowsza.

Barbara Bokota-Tomala przygląda się z bliska wybrzeżom Adriatyku. Fotografuje te miejsca dostrzegając detale, które dla przeciętnego turysty są bez znaczenia. Podobnie jak bez znaczenia są dla niego dramatyczne wydarzenia sprzed prawie trzydziestu lat; on przyjechał cieszyć się słońcem, czystą morską wodą i urzekającymi widokami. Bokota-Tomala prowadzi swoisty dialog z rysunkami i obrazami chorwackich artystów, wnikając tak jak oni w istotę tego pejzażu, poznając i ucząc się go niemal na pamięć. Małe fragmenty kamienistych plaż czy skaliste granie nadbrzeżnych gór, uschnięte gałązki sosny dalmatyńskiej, pajęczyny na jej igliwiu, są jak okruchy wspomnień pochowanych w niedostępnych dla zwykłych turystów zakamarkach, a widziane pod oślepiające słoneczne światło sylwety ludzi przywołują bohaterów niedawno minionych czasów. Dla artystki fotografowanie jest odkrywaniem śladów obecności mieszkańców Dalmacji, odnajdywaniem niezabliźnionych ran jej bohaterów, wsłuchiwaniem się w echa rozgrywających się jeszcze niedawno bratobójczych bitew.

To nie są zdjęcia wykonane w konwencji ,,tu bytem, to widziałem". Tak, jak rysunki i obrazy chorwackich artystów nie nadają się na pocztówki, tak fotografie, jakie robi Barbara Bokota-Tomala, nie mogą posłużyć turyście (a nawet wytrawnemu podróżnikowi) do zaimponowania komukolwiek po powrocie do domu.

Te obrazy, rysunki i fotografie, to zapis intymnych zwierzeń wrażliwych artystów.

 • Zapraszamy na wystawę 01.07.2021 - 01.08.2021
 • W naszej galerii sprzedaży
 • Artyści BWA
Script logo   StudioStrona.pl